Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Линкови и дела (Пријавување и преземање) arrow Акиле Еминова - Танцот на душата
Акиле Еминова - Танцот на душата
Детали за Акиле Еминова - Танцот на душата
ПолеПодаток
ИмеАкиле Еминова - Танцот на душата
Опис

Со оглед на жанрот сам по себеси и содржината на новелата, „Танцот на душата“ е всушност нешто што претставуваа крик на исчекор кон она поголемото, во кој има многу неизвесности, многу ризици и опасности, човек да се изгуби себеси, човек да биде жртва, да биде излажан да се продаде итн. Во оваа новела душата танцува, а за да се одлепи од животот на земјата патува низ надреалистички простори. Меѓутоа, токму во судирот со тој простор таа зрее, расте за да ништо повеќе не може да ја извалка, ништо повеќе да ја изгнаси, еден вид откровение, мора да помине низ еден ритуал кој бил врзан со мака, со страдање кој не бил секогаш лесен за која било потребно храброст, за која било потребно, пред сè, решителност.

CreativeCommonsLicense
Ова дело е објавено под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела. 2.5 Македонија.

ИмеTancot na dusata, Akile Eminova.pdf
Големина330.07 kB
Типpdf (Mime Type: application/pdf)
Креаторfilipn
Креирано на: 04/14/2008 13:50
Преземања278 Преземања

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online