Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Линкови и дела (Пријавување и преземање) arrow Литература
Литература
Литературни дела, во форма на цели книги или индивидуални текстови - романи, раскази, песни, поеми, стихозбирки.

ДокументиДодадено на

Подреди по : Име | Датум | Погледи [ Растечко ]
Збирка антипоетски текстови што победи на анонимен конкурс. Жирито во состав: проф. д-р Драги Михајловски и проф. д-р Ангелина Бановиќ-Марковска, од сите пристигнати ракописи, едногласно и неприкосновено ја прогласи токму оваа збирка за најдобра и ја одбра за печатење.

По исрпување на тиражот, а и во склад со претходното ветување, најпосле и електронско издание на истата, под Криејтив Комонс.
Книгата е привремено повлечена од страна на авторот.
Нека твојата лага биде твоја вечна болка, вечно да се сеќаваш на твоите лаги, вечно солзи да извираат од тебе, да ти крвави срцето..... да те гуши секоја моја пролеана солза.. да те убива моето постоење....Совршенство , ДА.. Во право си..
Песна родена во моето срце далеку од мојата родна Македонија.

Новелата „Аманетот“ претставува еден обид за враќање во исконското потекло. Влезот е слободен, но како да се влезе? Сонот може да биде лажен,  но што е со сонувачот? Барајќи го одговорот во толпата се добива впечаток дека постоењето единствено лежи во идивидуата. Пораката е јасна, ниту времето, ниту местото, ниту пак името не можат да бидат белег на постоењето.

CreativeCommonsLicense
Ова дело е објавено под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела. 2.5 Македонија.

Со оглед на жанрот сам по себеси и содржината на новелата, „Танцот на душата“ е всушност нешто што претставуваа крик на исчекор кон она поголемото, во кој има многу неизвесности, многу ризици и опасности, човек да се изгуби себеси, човек да биде жртва, да биде излажан да се продаде итн. Во оваа новела душата танцува, а за да се одлепи од животот на земјата патува низ надреалистички простори. Меѓутоа, токму во судирот со тој простор таа зрее, расте за да ништо повеќе не може да ја извалка, ништо повеќе да ја изгнаси, еден вид откровение, мора да помине низ еден ритуал кој бил врзан со мака, со страдање кој не бил секогаш лесен за која било потребно храброст, за која било потребно, пред сè, решителност.

CreativeCommonsLicense
Ова дело е објавено под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела. 2.5 Македонија.

****Ден***
07:15 часот , отворам очи, утро , сознание..празнина..недостига нешто…
Го немам најмилото, ја нема топлината која ја исполнуваше мојата душа, нема твоја порака:
”Те Љубам најмила, те бакнувам срценце,
стани злато, ке задоцните за во градинка...
Те љубам, Те љубам!!!”

Воздишка ја исполни мојата соба, се откина уште една од моите гради..Болка…
Поглед фрлен на телефонот кој проклето нем лежи во мојата дланка,.. Солза се стркала на мојот образ, ме погали, лизна...го најде својот пат, длабоко се впи во перница оставајќи траг...
Зошто да станам, зошто.. зошто..??
Одложив се.. Се обидувам да го преживеам овој ден...
Насмевка на едно невино чисто, на едно полно со живот, детенце, човече, срце мое мило..
Своите очиња ги впери во мојот лик:
-Мамо, имаш солза на образ-рече...
Надојдоа и други...Ги бришев пред да ме погалат, триев очи...Така ми почна денот, со бол и солзи во очи...!
Немо.. Немо .. чекорев низ дом, ќе затворев очи.. само тишина и бол.. Бол ме гуши, ме гуши , ми го зема секој еден здив..Ми треба воздух!!!
Излегов надвор.
Ветар, студ.. и сонцето кое ѕиркаше се скри.Зачекорив бавно..Чекорев по истиот пат, чекорев слушајки го твојот глас...Те љубам, Те љубам, Те љубам...
Ветрот се обидуваше да ме сопре, не дозволуваше да направам чекор, се посилно ме туркаше назад, не успеа тој, побара помош од дождот, пријателот негов ,ми допре лик...
Не, не сопирај ме ти семоќен.. Не праќај гласници твои.. попусто е СЕ..
Дозволи да чекорам....
Може да ја одвееш мојата воздишка од бол, може да ја измиеш мојата тага.. само за миг, само малку можеш да ми олесниш ти..Знам ќе се врати, ќе се насади пак, веднаш штом на нејзе помислам јас!
Ќе лажам ако кажам дека љубов не ме гори, ќе лажам ако кажам дека не ја Љубам јас!
Ја љубам, ја љубам јас, ме убива Љубов, чувствувамЉубов!
......Лежев.. ахх.. бескрајно долго лежев..
Филм...”Клик за Совршен Живот”.. и повторно плач.. солзи .. солзи..солзи..
Веќе падна мрак.Го миев мојот солен лик, едвај успеа да исчезне црвенило од моите очи...
.....Кафе , цигара.. само што седнав на “моето место”.. телефон во рака, пишвам на моето сонце, пишувам за заеднички сни..Тешка воздишка по којзнае кој пат.
Се запрашав себеси:До кога вака?
Со телефон во рака напишав кратко:
„Не се препознавам во овој хаос.. само .. ослободи се од секое минато ветување и појави се во просторот на ова време!ПРОДОЛЖИ ДА ПОСТОИШ!!!”
Почувствував.. почувстував крик, твој крик, ја почувствував твојата болка како ја гушка мојата!
Дури и тогаш, во тој миг, покрај сета болка, ме гореше љубов, во мене беше ТИ!
ТИ.. ЉУБОВ, ТИ!!!
Те Љубаам, љубам , љубам............

Романот „Мојот Скендербеј“ претставува коментар на современата стварност од страна на авторот, за која цел е искористен ликот на Скендербег.

Делото не претставува класичен роман бидејќи се состои од 13 делови, меѓусебно поврзани со иста раскажувачка нишка, кои на тој начин ја градат целината.

Овој роман го доживеа првото печатено издание во 2006 година, а веќе наредната година беше добитник на престижната книжевна награда Стале Попов.

Ова е прво издание на делото во електронска форма со што станува и бесплатно достапно за заинтересираната читателска публика.

CreativeCommonsLicense
Ова дело е објавено под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела. 2.5 Македонија.

<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>
Резултати 71 - 80 од 99

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online