Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Линкови и дела (Пријавување и преземање) arrow Литература
Литература
Литературни дела, во форма на цели книги или индивидуални текстови - романи, раскази, песни, поеми, стихозбирки.

ДокументиДодадено на

Подреди по : Име | Датум | Погледи [ Растечко ]

Книгава е збирка поезија во која низ стихови се опишани чувствата на авторот. Чувства предизвикани од предизвикот да се љуби без да се постигне добивка од љубениот. Постојат нешта чии мириси единствено се чуствуваат со безусловна љубов!

Содржи 63 песни и неколку хаику.

Посветена е на Бокас!

Бладањата често мирисаат на лудило, но дали љубовта е лудило? Кој блада, а кој забранува?..

Книгата е составена од три дела и секој од нив содржи раскази кои се тесно поврзани меѓу себе. Најмногу е застапен жанрот научна фантастика!

Посветена е на Бокас!

Се сеќавате на „Зоки Поки“? Приказните за детските авантури напишани од Оливера Николова добиваат нова верзија потпишана од Виктор Венец. Омилениот палавко е веќе пораснат, има нов прекар и поинакви видувања на старите теми. Не е лесно да се порасне, особено не во град како Скопје, а Зоки Поки Коки е тука да раскажува за графитите, пивото, воркрафт, обложувалниците... Продолжувајќи го стилот на оригиналот, и големиот Зоки ви се обраќа директно, едноставно и јасно, но во малите реченици се собрани големи мудрости на малото дете кое ја запозна иронијата станувајќи голем. Зоки Коки раскажува за се што му се случи во меѓувреме...

од Форум

CreativeCommonsLicense


Дигиталната верзија од ова дело е објавена под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор 3.0 Unported.

Лично, причината поради која прифатив да напишам неколку зборови за “археолошкиот дневник“ на Василка е и нејзиниот светоглед кој е на високо естетско ниво, пра-етички , неоптоварен од провинцијалното мегаломанство, идеолошката преоптовареност или вулгарната политизација која, како и во останатите опшстествени сегменти е прилично присутна. Многу наши поафирмирани археолози може да и завидат на авторката на нејзината пишувачка дарба, која нејзините лични “откритија“ умее да ни ги напише на еден “научно-популарен“ стил, многу префинет, многу јасен и прецизен, пред се, разбирлив за пошироката интернет публика. Често дополнето со “артефакти“, како фотографии, аудио-видео материјали, направија нејзиниот блог да се стекне покрај научната, едукативната и со атрактивна димензија.

Од рецензијата на
Алекс Букарски
CreativeCommonsLicense

Дигиталната верзија од ова дело е објавено под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Некомерцијално 3.0 Unported


Книгата „Од Cabaret до OZ“ е првото дело на Јане Ѓорѓиоски познат како Рибаро. Видено низ постмодернистичка призма, книгата може да ја сметаме и за структурно разграден роман или новела, а интензитетот на приказните се зголемува прогресивно низ целата книга.Текстовите се објавени од блогот http://ribaro.blog.com.mk, а печатеното издание го објави издавачката куќа „Аквариус пет“ во едицијата „Блог записи“.

CreativeCommonsLicense

Дигиталната верзија од ова дело е објавено под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Некомерцијално 2,5 Македонија.

Мал новогодишен подарок за најмладите читатели.
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>
Резултати 51 - 60 од 99

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online