Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Линкови и дела (Пријавување и преземање) arrow Литература
Литература
Литературни дела, во форма на цели книги или индивидуални текстови - романи, раскази, песни, поеми, стихозбирки.

ДокументиДодадено на

Подреди по : Име | Датум | Погледи [ Растечко ]

Раскази кои се објавувани во текот на 2008, 2009 и 2010 на блогот bibic.blog.mk

Ред поезија ред проза

Во книгата Ендрју, љубов и други непогоди (2004) е поместена истоимената драма во друштво со две други: Трета врата (2001) и Девиците од исток сонуваат секс и/ли љубов (1998). Во секој од овие текстови Жарко Кујунџиски толкува инакви актерски судри и обработува инаква драмска поетика: од реалистичен дискурс, преку драма на апсурд, до постмодерен театар. Книгата првпат е објавена во 2004 година, а веќе од следната година тиражот беше исцрпен. Ова е втора шанса.
Избор и препев на стихови од персискиот поет Мевлана Руми (13-ти век), мистик и љубовник и филозоф, духовен татко на суфискиот ред на Мевлевите, или „дервишите кои се вртат.“ Со Предговор, од Ана Пејчинова.

Збирка поезија од Маја Гоческа.

Ова се стихови кои им ги посветувам на моите најмили и на сите оние кои знаат да сакаат , да љубат, да посакуваат, да сонуваат и да губат...

Има времиња кога веруваш само на тоа што го чувствуваш. Има времиња кога го чувствуваш само тоа што го сонуваш. Има времиња кога сфаќаш дека си се открил самиот себеси, а поезијата е храна која ти отвара можност да се истражуваш. Оваа збирка е само мал, искрен сегмент од авторот.
Љубовен психолошки роман од авторот Иле Милевски. Поучен за младите и нивните љубовни проблеми.
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>
Резултати 21 - 30 од 99

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online