Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела

upload.jpg

Ако веќе имате дела објавени под Криејтив комонс, поставете линк до нив. Ако сте автори на дела кои би ги објавиле под Криејтив комонс, а немате простор на веб за тоа, може да го искористите овој портал.

Секој нов автор најпрво треба да го регистрира своето членство на порталот, доколку сака да постави свое дело или линк до истото со цел да биде достапно за останатите посетители.

Објавените дела и додадените линкови потоа стануваат достапни за пребарување, така што посетителите можат да ги преземаат, посетуваат и употребуваат, секако под условите кои авторот ги навел. Информирајте се повеќе!

 
Почетна
Претставување на Криејтив Комонс и видео дела во Битола Испечати Е-пошта
3.12.2007.
Промоцијата на лиценците Криејтив Комонс продолжи викендов, во кафе барот Де Ниро во Битола. Организирајќи го целиот настан во малку поинаков амбиент од досегашните, наидовме на многубројна пубилка составена од млади луѓе кои сакаа да разберат повеќе за Криејтив Комонс.

Тимот кој патуваше за Битола се состоеше од еден претставник од Метаморфозис, еден од Точка и еден снимател кој беше задолжен за архивирање на настанот. Паралелно, патуваа и група млади уметници чии дела подоцна и беа пртеставени на битолската публика.

На почетокот публиката доби одговор на прашањето што е Криејтив Комонс и кој се може да се здобие со таква лиценца. Потоа продолживме со кусо објаснување на постапката за додавање на македонска криејтив Комонс лиценца на дело достапно во дигитална форма. На крајот од говорното излагање, особено внимание му посветивме на македонскиот портал за авторски содржини: www.creativecommons.org.mk каде ги повикавме сите автори да постават линкови до своите дела или нив директно овде да ги сместат, како им се овозможува подобра афирмација со истовремена заштита и секако можност за учество во една глобална македонска библиотека на дела од секаков тип.

Во продолжение, Филип Јовановски го најави најновиот музички спот за култниот битолски бенд Фолтин,„ Хот деј ин Мехико.“ Бендот беше вклучен и во вечерната програма со свој концерт во живо. Филип Јовановски е инаку автор, режисер и дизајнер на спотот кој пак е изработен во рамките на проектот Видеодорм- ново македонско видео што има за цел промоција на новата видео сцена во Македонија. Како надоврзување на видео спотот на Фолтин, следуваа видео делата на неколку млади македонски видео арт и филмски уметници. Публиката ги виде делата „Портрет на младиот уметник во 21 век“ и музичките спотови од серијалот „Змеј од хартија“ на Борјан Зафировски, Саша Станишиќ се претстави со филмот „Златко легна и не сака да стане“, Дарјан Пејоски со „15 секунди“, Вардан Тозија со „Исклучок“, а Јане Алтипармаков со музички спотови за бендовите Мугер Фугер и Пиколомини.

Додека траеше забавата, присутните имаа можност да се послужат со промотивниот материјал кој го понесовме и на тој начин уште повеќе да разберат зошто и како да ги лиценцираат своите авторски дела.

Понеделнички, ја завршуваме промотивната турнеја со патување во Тетово.

 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Carryhealthy.comPharmshop.bizPharmausabuyonline.comIvantagehealth.netBestpillelement.winPharmapillsdiscount.comLifestore24x7.comPharmashopbiz.com
buy cialis levitra viagra
how can i buy viagra in us
prednisone to buy uk
cheap generic cialis uk online
viagra cialis levitra online australia
best viagra to buy online
prednisone mail order
where to buy generic cialis onlineviagra cialis levitra online australiabest viagra to buy onlineprednisone mail orderwhere to buy generic cialis online