Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Новости arrow Најава: Криејтив комонс хепенинг во Точка
Најава: Криејтив комонс хепенинг во Точка Испечати Е-пошта
29.11.2007.
Во просториите на културниот центар Точка, Скопје со почеток во 20.30 часот ќе се одржи Криејтив комонс хепенинг, преку мултимедијално дружење со македонски автори кои објавуваат под лиценцата Криејтив комонс.

Настанот се организира во рамките на активностите на Tретата меѓународна конференција Е-општество.Мк. На вечерта ќе бидат изложени фотографии од уметниците

  • Мето Ангелов,
  • Ване Костуранов,
  • Столе Ангелов,
  • Мери Доневска - Костуранова,
  • Милена Станишлевиќ.

Ќе бидат презентирани видео дела од македонски автори, а свој музички диџеј сет ќе има Борг. На настанот ќе се пуштаат и инсерти од серијата културни настани низ Македонија што партнерски ги организираа Метаморфозис и Контрапункт, со цел меѓу уметниците да ги промовираат лиценците Криејтив комонс, веќе локализирани на македонски јазик.

Македонската верзија на Криејтив комонс, светски познатите лиценци кои овозможуваат ширење на слободна култура, беше промовирана во јуни. Со прилагодувањето на лиценците на нејзиниот правен систем Македонија стана 38 земја-членка на семејството на Криејтив комонс. Системот на Криејтив комонс е дел од системот за заштита на авторските права, со кој на авторите им се олеснува комуникацијата со публиката и другите автори сакаат да ги користат нивните дела како основа за своето творештво.

Покрај локализирањето на соодветниот дел за издавање лиценци на веб-сајтот на централниот Криејтив комонс, Фондацијата Метаморфозис го објави отворањето и на Македонскиот портал наменет за поттикнување развој на е-содржини и нивна поголема промоција – www.cc.org.mk. Преку порталот сите автори на е-содржини ќе може да дознаат повеќе за лиценците, но и да постават линкови до своите лиценцирани дела. Порталот на авторите кои немаат можност да ги објават делата на сопствени сајтови им овоможува и хостирање.

 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online