Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Новости arrow Најава: Промоција на Криејтив комонс во Велес
Најава: Промоција на Криејтив комонс во Велес Испечати Е-пошта
22.11.2007.
На 22 ноември, 2007 г., со почеток во 19:30 во Салонот при Музеј на град Велес ќе се одржи третото претставување на македонската верзија на лиценците Криејтив комонс. На настанот учество ќе земат:
• писателот Алекса Букарски од Битола и
• музичката група Али Баба од Велес

Музичката група од Велес, Али Баба, за првпат јавно ќе се претстави со своите нумери пред македонската јавност. Али Баба е бенд кој што за своја подлога ја зема ориенталната ромска музика со совршен редолслед на џез елементи, со цел да се долови музичката тајна од блискиот исток. Овие автори воедно и ги лиценцираа своите дела под лиценцата Криејтив комонс со што ги направија достапни за користење преку интернет.

Втор уметник кој ќе се претстави во Велес е Алекса Букарски, познатиот млад македонски писател и блогер, кој својата прва книга „Луѓе на кои не им се отвора падобранот“ ја објавува и на интернет под лиценцата Криејтив комонс. Тој пред велешката публика ќе чита делови од својата проза.

За прозата на Букарски интересна согледба дава колегата блогер, поетот и новинарот Ивица Антески: „За секој кој литературата ја осознал само преку вредностите што се воспоставуваат во македонскиот традиционален образовен систем, оваа проза е скандал; за другите - откровение!”

 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online