Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow ЧПП (FAQs) arrow За Creative Commons arrow Кој го започна Creative Commons?
Кој го започна Creative Commons? Испечати Е-пошта
21.06.2007.
Експертите за информатичко право и за интелектуална сопственост Џејмс Бојл, Мајкл Карол и Лоренс Лесиг, професорот по информатички науки Хал Абелсон од Институтот за технологија во Мичиген, адвокатот кој стана документарен филмаџија кој стана експерт за информатичко право Ерик Салцман и веб издавачот во јавниот домен Ерик Елдред ја основаа Creative Commons во 2001 година. Истражувачите и студентите од Беркман центарот за Интернет и општество при Школата за право на Харвард помогнаа во развивањето на проектот, а во првите неколку години од неговото постоење, Creative Commons беше сместен и добиваше великодушна поддршка од Школата за право наСтенфорд и од Центарот за Интернет и општество.
 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online