Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Новости arrow Блогерот Рибаро ја објави дебитантската книга под Криејтив комонс
Блогерот Рибаро ја објави дебитантската книга под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
17.04.2009.
ribaro-mala.png
Влијателниот македонски блогер Јане Ѓорѓиоски – Рибаро ја објави збирката раскази „Од Cabaret до OZ“ во форма на е-книга, бесплатно достапна за симнување под лиценца на Криејтив комонс.

Книгата „Од Cabaret до OZ“ е првото дело на Јане Ѓорѓиоски, кој на својот блог Рибаро објавува и литературни дела, но и го користи за прогресивен општествен активизам.
Видено низ постмодернистичка призма, книгата може да ја сметаме и за структурно разграден роман или новела, а интензитетот на приказните се зголемува прогресивно низ целата книга. Текстовите првобитно се објавени од блогот на авторот, а печатеното издание го објави издавачката куќа „Аквариус пет“ во едицијата „Блог записи“ во март 2008 година.

Текстовите првобитно беа во електронска форма - како блог постови, па многу природно ми изгледаше тие да се вратат во тој формат, како и настанаа. Ефектот е комплетен ако книгата се движи слободно низ е-просторот, а не заробена во корици. Секако достапноста е таа која го прави едно дело да го достигне својот зенит- да биде прочитано од поголема публика - изјави Ѓорѓиоски.

Е-книгата е достапна за симнување преку Порталот за авторски содржини од Македонија објавени под лиценци од палетата на Криејтив комонс, чија намена е да послужи на сите поборници на слободната култура полесен пристап до дела, а на авторите и место за складирање доколку немаат сопствени веб-сајтови.
 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online