Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow CC во медиумите arrow „Мемори алфа“ - архива на знаења за „Ѕвездени патеки“
„Мемори алфа“ - архива на знаења за „Ѕвездени патеки“ Испечати Е-пошта
9.04.2008.
„Мемори алфа“ е колаборативен енциклопедиски проект чија цел е да се направи најкомплетна, најточна и најдостапна збирка на информации за фиктивниот универзум на „Ѕвездени патеки“.
Постои од 2003 година, а до 2006-та во англиската верзија се внесени над 17. 000 написи, што ја прави еден од најголемите проекти од типот вики на Интернет.

За разлика од „Википедија“, содржините на „Мемори алфа“ се лиценцирани под Криејтив комонс (Цреативе Цоммонс Аттрибутион-Нон-Цоммерциал лиценсе), со што се ограничува нивната употреба за комерцијални цели.
Идејата за создавање ваква е-енциклопедија се базира на неуспехот на повеќе сајтови со слична намера, кои се или недовршени или се тргнати од Интернет. Основачите на „Мемори алфа“ решиле да го употребат вики-моделот поради можноста работата да се сподели со повеќе луѓе, преку создавање заедница. Тие исто така воспоставиле добри односи со други вики-проекти од кои добиваат поддршка.
Една од посебностите на „Мемори алфа“ е што ја користат насловната страница за претставување „одбрани написи“, кои често не се во врска со некој важен елемент од серијата, туку може и да се за минорни детали или ликови, но ја следат структурата на текстот што е препорачана од уредниците.

ЗА ВЕБ-САЈТОТ
 
Дополнување: често
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Код: вики
Дизајн: текстуален
Навигација: стандардна
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: 5/10
Јазици: англиски, германски, шпански, есперанто, француски, холандски, полски, шведски
 
Филип Стојановски
Извор: Време , рубрика: Веб-сајт на денот, датум на објавување: 11.05.2006
 

 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?Communia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online