Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow CC во медиумите arrow Отворена демократија
Отворена демократија Испечати Е-пошта
9.04.2008.
Веб-сајтот „Отворена демократија “ го препорачува Томислав Медак, медиумски теоретичар од Мултимедијалниот институт од Загреб (www.m2.hr ) и една од клучните личности на движењето за слободна култура на Балканот.

Написите на овој веб-сајт се поаналитички од вообичаените западни медиуми, кои покриваат вест и политика, а како такви бараат и вложување малку повеќе време за читање. Но придобивките се големи, оти покрај информација за конкретни тековни настани, се добиваат и сознанија за контекстот и историјатот за ситуациите и проблемите. Покрива теми како: уметност и култура, конфликти, демократија и моќ, екологија, вера и идеи, глобализација, медиуми и Интернет, како и луѓе.

Авторите на написите имаат можност да одберат под која лиценца ќе бидат објавени индивидуалните написи, така што некои од нив се објавени под една од лиценците „Криејтив комонс“. Написите што се со неослободени авторски права може да се цитираат само делумно, само за лични или некомерцијални цели, но слободни се за читање и коментирање во форумите на сајтот.

ЗА ВЕБ-САЈТОТ

Дополнување: често
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Код: ЈСП
Дизајн: текстуален
Навигација: стандардна
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: има
Гугл-ранг: 7/10
Јазик: англиски
Адреса: http://www.opendemocracy.net


Филип Стојановски
Извор: Време , рубрика: Веб-сајт на денот, датум на објавување: 28.02.2007

 

 
< Претходно   Следно >

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Carryhealthy.com
Pharmshop.biz
Pharmausabuyonline.com
Ivantagehealth.net
ushealthworks.net
orderpharmaonline.com
implantologiadentalepisa.com
Pharmapillsdiscount.com
Lifestore24x7.com
Pharmashopbiz.com
safest place to buy levitra online
viagra buy online india
prednisone online sales
where to buy generic cialis online safely
buy levitra ireland
where can i buy viagra in nz
buy prednisone online australia
buy viagra cialis or levitra
buy levitra ireland
where can i buy viagra in nz
buy prednisone online australia
buy viagra cialis or levitra