Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Новости
Новости
Завршува циклусот на објавување драми од Шекспир Испечати Е-пошта
20.03.2008.

Оваа недела на порталот за авторски содржини беа објавени последните две драми од Вилијам Шекспир зад кои како преведувач стои Драги Михајловски и кои во овој циклус на објавување за првпат станаа достапни во електронска форма, на македонски јазик. Двете драми се комедии и како и останатите дела кои беа објавени од овој автор, заштитени се со Криејтив комонс лиценцата: Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела

Прочитај повеќе...
 
Три нови Шекспирови драми достапни од оваа недела Испечати Е-пошта
14.03.2008.
Оваа недела три нови драми од Вилијам Шекспир го збогатија порталот за авторски содржини заштитени со Криејтив Комонс лиценци. И овој пат се работи за преводи од Драги Михајловски, кои за првпат овде стануваат достапни во електронска форма.
Прочитај повеќе...
 
Драги Михајловски со три нови дела на Интернет Испечати Е-пошта
5.03.2008.

Оваа недела, во електронска форма станаа достапни уште две драми од Вилијам Шекспир, преведени на македонски јазик од Драги Михајловски, како и една авторска збирка раскази од овој македонски преведувач и писател. 

Прочитај повеќе...
 
Уште две преведени драми од Драги Михајловски – достапни на Интернет Испечати Е-пошта
25.02.2008.

Оваа недела, продолжува објавувањето на делата од Драги Михајловски во електронска форма. Категоријата Литература на овој портал, денес ја збогатија драмите „Со сила убавина не бидува“ и „Танте за кукуригу“, двете напишани од перото на Вилијам Шекспир. Жанровски, двете драми се комедии, но „Танте за кукуригу“ ја карактеризира сериозен и мрачен тон, заради што се смета за најмрачната комедиja на Шекспир. 

Прочитај повеќе...
 
Творечкиот опус на Драги Михајловски станува достапен и во електронска форма Испечати Е-пошта
20.02.2008.
dragi_mihajlovski.jpgОд неодамна, архивата на дела од македонски автори почнаа да ја збогатуваат преводите на драмите од Вилијам Шекспир зад кои стои македонскиот професор, преведувач и писател Драги Михајловски. Сакајќи да ги направи своите дела достапни и за оние „кои не секогаш се во можност да купат книга“, како и за луѓето „кои не живеат во Македонија“, Драги Михајловски е среќен што на овој начин може уште повеќе да допринесе за ширење на македонската реч и култура воопшто.
Прочитај повеќе...
 
Делото на Дуле Варваринот – достапно за преземање преку Интернет Испечати Е-пошта
8.02.2008.

„Писателот Варски и други раскази“ е првото литературно дело на Душко Гошевски, повеќе познат како Дуле Варваринот од Валандово, кое од денес стана достапно за преземање преку Интернет во пдф формат. Книгата е заштитена со Криејтив комонс лиценца, благодарение на која секој заинтересиран читател, може да ја преземе, прочита, умножува и адаптира, се додека правејќи го тоа, го наведува авторот на делото и истото не го користи за комерцијални цели. 

Прочитај повеќе...
 
Првата книга на Букарски достапна преку интернет Испечати Е-пошта
4.12.2007.
Писателот Алекс Букарски ја објави својата прва книга, „Луѓе на кои не им се отвора падобранот“, бесплатно на интернет во дигитална форма (пдф) под лиценца Криејтив комонс.
Прочитај повеќе...
 
Завршна промоција на Криејтив комонс во Тетово Испечати Е-пошта
4.12.2007.
Вчеравечер, со почеток во 19 часот, во просториите на МАЦ (Мултимедија Арт Центар) Лоја во Тетово, се одржа последната промоција на лиценците Криејтив комонс во рамките на оваа промотивна турнеја.
Прочитај повеќе...
 
Претставување на Криејтив Комонс и видео дела во Битола Испечати Е-пошта
3.12.2007.
Промоцијата на лиценците Криејтив Комонс продолжи викендов, во кафе барот Де Ниро во Битола. Организирајќи го целиот настан во малку поинаков амбиент од досегашните, наидовме на многубројна пубилка составена од млади луѓе кои сакаа да разберат повеќе за Криејтив Комонс.
Прочитај повеќе...
 
Промоција на Криејтив Комонс во Велес Испечати Е-пошта
3.12.2007.
Турнејата за промоција на македонската верзија на лиценците Криејтив Комонс продолжи во Велес на 22 ноември со промоција на книгата на блогерот Алекс Букарски “Луѓе на кои не им се отвара падобранот“,како и со настапот на бендот Али Баба.
Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 Следна > Крај >>

Резултати 31 - 40 од 46

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?Communia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online