Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Новости
Новости
Дејан Велковски со нова книга под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
11.07.2008.
b.-intro.png Блогерот Дејан Велковски, кој неодамна го објави блог-романот „Грабежот“, денеска промовираше ново дело под Криејтив комонс. Се работи за збирката поезија со наслов „Б. (или поезија за луѓето што презираат поезија)“, со која има победено на анонимен конкурс. Збирката антипоетски текстови првично беше издадена во печатено издание, а отсега е достапна и во електронско под лиценцата Creative Commons Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела. 2.5 Македонија.
 
Конкурс за најдобра фотографија или видео клип од мобилен телефон Испечати Е-пошта
2.07.2008.

Тема: „лето“

Криејтив комонс Македонија објавува конкурс за најдобра фотографија или најдобар видео клип направени со помош на вградена камера од мобилен телефон. Темата е „лето“ по повод стапувањето на ова годишно време, а конкурсот ќе трае до 23 септември, односно до крајот на летото.

Прочитај повеќе...
 
Јурак от Петроф објави е-книга под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
19.06.2008.
cover_jurak.png
Интересен склоп од песни, интервјуа и фотографии кои го одбележуваат она што Јурак от Петроф го остава зад себе на својот блог, вчера беше објавен во вид на е-книга на порталот за авторски содржини, под Криејтив комонс лиценца.

Хенк ова не го правел никогаш“ е насловот на делото објавено во PDF формат и слободно за преземање од страна на заинтересираната читателска публика.

Прочитај повеќе...
 
Блогерот Дејан Велкоски објави е-книга под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
2.06.2008.

grabezot.png Минатата недела блогерот, писател и поет Дејан Велкоски го објави својот блог-роман „Грабежот“ на македонскиот портал за Криејтив комонс лиценцирани дела. Дејан Велковски е повеќе познат помеѓу блогерите по своите блогови-Пишуванки кои ги одржува на две различни блог платформи, едниот на Блогспот, а другиот на македонскиот Блогерај.

Прочитај повеќе...
 
Трето меѓународно биенале на современа уметност во Букурешт, Романија Испечати Е-пошта
26.05.2008.

bb3.png Македонскиот уметник Оливер Мусовиќ е еден од учесниците на биеналето кое се одржа во периодот 23 мај-21 јуни, 2008.

Биеналето во Букурешт (ББ) ја промовира свеста за културата и нејзиното распространување, особено во областа на уметноста, преку размена и културна соработка во Европа и пошироко.
Прочитај повеќе...
 
Новелистката Акиле Еминова промовира две е-книги Испечати Е-пошта
22.04.2008.
akile_eminova.jpgНа почетокот на овој месец, две нови е-книги беа објавени на порталот за авторски содржини: www.cc.org.mk, под Криејтив комонс лиценцата Наведи извор-Некомерцијално-Без адаптирани дела. Автор на овие дела е Акиле Еминова, која оваа недела ни кажа нешто повеќе за себе.
Прочитај повеќе...
 
Криејтив комонс во „Викенд“ Испечати Е-пошта
21.04.2008.
kk-vo-vikend.gif Во најновиот број на прилогот „Викенд“ беше објавено интервју со двајца претставници од Фондацијата Метаморфозис кои во таа прилика зборуваа за проектот Криејтив комонс во Македонија. Текстот, пред сè, ги истакнува позитивните аспекти од споделувањето е-содржини за крајните корисници на истите, иако го објаснува и начинот на кои Криејтив комонс лиценците функционираат, како и улогата на овој портал во целата таа активност. Зад линкот ќе го најдете целото интервју во пдф формат.
 
Македонија: од е-книга до печатено издание преку Криејтив комонс Испечати Е-пошта
21.04.2008.
Вечерва, со почеток во 20:30 часот, во културниот центар Точка ќе биде промовирано печатеното издание на книгата „Варски и други раскази“ која првично беше издадена во електронска форма под Криејтив комонс, а чиј автор е Душко Гошевски.
Прочитај повеќе...
 
Романот „Мојот Скендербеј“ на Драги Михајловски достапен преку интернет Испечати Е-пошта
31.03.2008.
Од денес, во електронска верзија, стана бесплатно достапен за преземање романот „Мојот Скендербеј“ од Драги Михајловски. Со тоа, се заокружува процесот на дигитализација на неговите дела кој траеше цели два месеци. За ова време, вкупно 14 дела од овој македонски професор, преведувач и писател, станаа бесплатно достапни за преземање од веб-порталот за авторски содржини од македонски автори и уметници.
Прочитај повеќе...
 
Леонова ја спакува својата поезија – излегоа нејзините „Елементи“ Испечати Е-пошта
24.03.2008.
elementi.jpgМинатата недела, во пречек на викендот кој следуваше, порталот за авторски содржини го збогати едно дигитално дело какво што досега не било објавено од македонски автор, а притоа заштитено со Криејтив комонс лиценца. Се работи за делото на Маргарита Иванова, позната помеѓу блогерите како Леонова, која на својот блог, повеќе од година и пол, објавуваше, помеѓу останатото, убави зборови во поетска форма. Конечно, реши да го спакува најдоброто од својата поезија во едно дело и со тоа на своите песни да им даде безвременска димензија и неограничена достапност.
Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 Следна > Крај >>

Резултати 21 - 30 од 46

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?Communia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online