Лиценцирајсвое дело ПребарајCC лиценцирани дела
Почетна arrow Новости
Новости
Меѓународна конференција: Економија на кризниот капитализам и екологија на заедничките добра Испечати Е-пошта
8.11.2012.
Меѓународната конференција „Економија на кризниот капитализам и екологија на заедничките добра" ќе се одржи на 22-24 ноември, 2012 во Институтот Гете во Загреб, Република Хрватска.
 
Прочитај повеќе...
 
Јавна дебата за адаптирање на лиценците Криејтив комонс 3.0 за Македонија Испечати Е-пошта
5.10.2012.
Фондацијата Метаморфозис организира јавна дебата во функција на адаптирањето на лиценците Криејтив комонс, верзија 3.0 кон правниот систем на Република Македонија.

Дебатата ќе се одвива преку интернет и други форми, при што сите заинтересирани страни се поканети да дадат експертски мислења и ставови кои ќе бидат земени предвид при финализирање на текстот на лиценците.

Прочитај повеќе...
 
Објавен конкурсот за видеа на тема „Зошто отвореното образование е важно?“ Испечати Е-пошта
16.05.2012.
Криејтив комонс, американското Министерство за образование и Институтот отворено општество го објавија стартувањето на конкурсот за видеа „Зошто отвореното образование е важно“. На натпреварот ќе се доделуваат парични награди за најдобрите кратки видеа во кои се објаснува употребата на бесплатните, висококвалитетни отворени образовни ресурси („OER“), односно видеа во кои се опишуваат придобивките и можностите кои овие материјали им ги нудат на наставниците, учениците и училиштата.

Прочитај повеќе...
 
Првата археолошка електронска монографија под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
15.06.2011.

antickiot grad na isar marvinci, valandovo.jpg
Античкиот град на Исар – Марвинци кај Валандово“, е дело на првиот дипломиран археолог во Македонија, д-р Викторија Соколовска, електронски објавено под Криејтив комонс лиценца, кое вчера беше промовирано во НВО инфоцентарот.

Прочитај повеќе...
 
Криејтив комонс 3.0 Македонија Испечати Е-пошта
17.01.2011.
Метаморфозис како локален партнер на организацијата Криејтив комонс продолжува да имплементира активности поврзани со лиценците (договорите за пренос на авторски права) кои оваа организација ги составува и промовира. Во моментов, Метаморфозис со стручна поддршка на двајца надворешни
соработници работи на локализација на најновите верзии на лиценците Криејтив комонс 3.0.
Прочитај повеќе...
 
Промоција на е-книга од Американ Колеџ Испечати Е-пошта
28.06.2010.

uslovni_recenici.jpg

Е-книгата „Условни реченици: антологија од раскази“, публикација на Универзитетот Американ Колеџ, Скопје беше промовирана на 24 јуни, 2010г. во Културниот информативен центар (КИЦ) во Скопје. Антологијата беше избрана од страна на Марија Тодорова. Книгата ја презентираше писателот и академик Митко Маџунков.

Прочитај повеќе...
 
Првото дигитално дело на Жарко Кујунџиски објавено под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
2.03.2010.
endrji-ljubov-i-drugi-nepogodi---zharko-kujundjiski-intro.png
Минатата недела, порталот за креативни содржини достапни под Криејтив комонс го збогати делото „Ендрју, љубов и други непогоди“ од книжевниот уметник Жарко Кујунџиски. Книгата е првпат издадена во печатена верзија во 2004 година, но веќе една година подоцна сите примероци се распродадени, па, како што вели авторот, „Ова е втора шанса“.

Прочитај повеќе...
 
23 литературни дела од Никодин Чернодримски под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
21.07.2009.
nikodin-cernodrimski.png

Кон крајот на минатиот и првата третина од овој месец, 23 литературни дела беа објавени на порталот Криејтив комонс. Авторот кој стои зад нив е Трајче Јованчески, кој своите прозни и поетски творештва ги објавува под псевдонимот  Никодин Чернодримски.
Прочитај повеќе...
 
Википедија + Криејтив комонс CC BY-SA = Победа за слободната култура! Испечати Е-пошта
10.07.2009.
wikipediacc.png
Заедницата на Википедија и одборот на фондацијата Викимедија го одобрија усвојувањето на лиценцата Криејтив комонс Наведи Извор – Сподели под исти услови (CC BY-SA) како главна лиценца за содржини на Википедија и други веб-сајтови на фондацијата Викимедија.
Прочитај повеќе...
 
Младиот македонски блогер Даниел Краљевски ја издаде третата книга под Криејтив комонс Испечати Е-пошта
19.05.2009.
kralj---3-dela.png

Даниел Краљевски, 20-годишен блогер кој почнал да пишува за, како што вели самиот, „таа читајќи ме да се насмевне“, по трет пат ги објави своите убави зборови во форма на електронска книга, под Криејтив комонс лиценца.
Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 10 од 46

Пребарување

PDF+CC

Advertisement

Најавување


Си ја заборавивте лозинката?
Сè уште немате налог? НаправетеCommunia
Order Cheap Female Viagra (Sildenafil) Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online
Buy Cheap Cialis Professional Online
Buy Cheap Flagyl Online
Buy Cheap Malegra DXT Online
buy levitra in new zealand
viagra buy online usa
buy prednisone 10mg
cialis viagra cheap
buy generic levitra with dapoxetine
viagra tablets for male online shopping in india
buy prednisone online cheap
buy generic viagra cialis levitra
Buy Cheap Malegra DXT Online
Buy Cheap Nolvadex Online
Buy Cheap Levitra Online